Piłkarska LK - Raków blisko awansu, kolejna wpadka Lecha

twitter.com/Rakow1921

Polskie drużyny w różnych nastrojach kończyły wyjazdowe mecze 3. rundy eliminacji piłkarskiej Ligi Konferencji. Raków Częstochowa wygrał ze słowackim Spartakiem Trnawa 2:0, natomiast rozczarował Lech Poznań, który przegrał z islandzkim Vikingurem Reykjavik 0:1. Rewanże - 11 sierpnia.

Obie bramki dla Rakowa zdobył w pierwszej połowie najlepszy piłkarz poprzedniego sezonu w polskiej ekstraklasie Ivi Lopez. Pierwsze trafienie Hiszpan zaliczył w 30. minucie, a wynik ustalił tuż przed przerwą z rzutu karnego - strzelając bardzo precyzyjnie, tuż przy słupku.

Znaczną część składu drużyny z Trnawy stanowią piłkarze występujący w przeszłości w polskiej lidze - m.in. Martin Bukata, Erik Daniel, Roman Prochazka, Samuel Stefanik, Lubos Kamenar i Martin Mikovic.

To drugi z rzędu (i w historii) sezon Rakowa w europejskich pucharach. Łącznie w dziewięciu meczach Ligi Konferencji, licząc z poprzednią edycją, drużyna z Częstochowy aż w ośmiu zachowała czyste konto.

Jeżeli Raków nie zmarnuje solidnej zaliczki ze Słowacji, spotka się w ostatniej rundzie kwalifikacji LK z lepszym z pary Slavia Praga - Panathinakos Ateny. W pierwszym spotkaniu czeski zespół wygrał u siebie 2:0.

W trudniejszej sytuacji od wicemistrza Polski jest Lech, czyli aktualny mistrz kraju. "Kolejorz" wydawał się faworytem rywalizacji z Vikingurem Reykjavik, który z powodu kontuzji i transferów jest osłabiony w formacji ofensywnej. Tymczasem polski zespół po słabym meczu przegrał na wyjeździe 0:1.

Zwycięstwo gospodarzom zapewnił w 45. minucie po indywidualnej akcji i ładnym strzale z dystansu 19-letni Ari Sigurpalsson.

Poznaniacy nie mogą zaliczyć początku sezonu do udanych. W ekstraklasie zajmują ostatnie miejsce (na razie żadnego punktu), przegrali też mecz o Superpuchar - właśnie z Rakowem.

Natomiast na arenie międzynarodowej Lech rozpoczął zmagania od kwalifikacji Ligi Mistrzów - przegrał dwumecz w 1. rundzie z Karabachem Agdam z Azerbejdżanu (1:0 i 1:5). "Przeszedł" więc do Ligi Konferencji, gdzie kroczy tzw. ścieżką mistrzowską (w 2. rundzie wyeliminował gruzińskie Dinamo Batumi).

W przypadku awansu do 4. rundy kwalifikacji Lech zmierzy się z przegranym z pary Ligi Europy Malmoe FF - F91 Dudelange (Luksemburg). W czwartek drużyna ze Szwecji wygrała u siebie 3:0.

Raków i Lech to dwa ostatnie polskie kluby w rywalizacji w europejskich pucharach. W poprzedniej rundzie odpadły Pogoń Szczecin i Lechia Gdańsk. (PAP)